*1976 v Olomouci
Jsem malířka, kreslířka, grafička, a designerka módních doplňků z kůže. Mými životními hesly jsou udržitelnost, lokálnost, slow fahion, spolupráce, vzájemná podpora. Pořádám výtvarné workshopy (linoryt, šití z kůže), kurzy kresby a malby pro dospělé a přípravu na talentové zkoušky na SŠ.
S partnerem a mými dvěma dětmi žiji a pracuji v Olomouci.
Témata k obrazům „sbírám“ při putování krajinou. Pozoruji tvary, struktury a pohyb. V podstatě by se dalo říct, že jsem spíše sběratelkou než malířkou, obrazy vznikají jako uvolnění z přebytků dojmů, citů či fascinace, úžasu nad krásou přírody. To podstatné z obrazů vznikne už v krajině. Putování je pro mne vyživující, uklidňující, vnímám, že tohle je skutečný život a skutečné bytí. V obrazech se pokouším o vyjádření tohoto klidu, jsou zastavením, vznikají v prostoru mezi nádechem a výdechem. Pokouším se zachytit a zaznamenat krásu a poetiku jednoduchosti, přírody, zvířat, rostlin, stromů a propojení se sebou samou.
Téma zvířete se poprvé objevuje v mých obrazech společně s počátkem vlastní výtvarné terapie. Zvíře jako průvodce, jako totem, který indiánské kultury vzývaly pro ochranu kmene, pro hojnost, pro přivolání deště, pro dobrý lov, pro přisouzení vlastností zvířete člověku. Podnikla jsem dobrodružnou virtuální cestu přes naši Zemi. Setkala jsem se takto s tvorbou kmenů Jižní a Severní Ameriky, Afriky a Sibiře a z tohoto období vznikla série koláží totemových zvířat s názvem „Šamančino oko“, kombinací textilií, malby a vyšívání. V tomto období jsem si také začala uvědomovat tu tenkou hranici mezi přijatelným a kýčem. V některých malbách jsem byla vyloženě za hranicí a zkoumala jsem pocity a hlavně otázky, které mě u toho napadaly.. co je to vlastně kýč a proč je tak nepřijatelné tvořit naivně, sentimentálně a „líbivě“. Proč hodnotíme některé obrazy jako vysoké umění a některé jako brak. Mám kolem sebe skupinku zejména žen, které malují pro radost, z čistého nitra a jsou odsuzované za hezký obrázek. Mohou být obrazy, které jsou tvořeny z opravdovosti a jsou autentické, vůbec označeny jako brak?? Má na to vůbec někdo právo a neříká tím vlastně o tvůrci, že on sám je brak? Proč se stydíme za své jemné, pěkné a sentimentální nitro?
Po zvířecím období přišel přesun ke studiu buddhismu a východních filozofií. „Navštívila“ jsem Indii a Tibet a prozkoumala posvátnou geometrii a tvorbu Yanter, posvátných hinduistických obrazců. Velkou inspirací je mi také japonský akvarel.
Při všech těchto tematických odbočkách je ale vždy patrná hlavní linii mé tvorby, ke které se vracím, a ta směřuje k jednoduchosti bytí a tichu a je úzce spojena s místem a časem, kde se fyzicky nacházím. Procházím fázemi, které korespondují s ročními dobami, s cykly v přírodě. Tato spirála je ovlivněná i mým ženským cyklem, je možné pozorovat proměny témat, barev, temperamentu maleb.. Tato jedinečnost člověka, který je součástí přírody, je důležitou myšlenkou mé tvorby a promlouvá o otevřenosti, neoddělitelnosti a propojení mezi nehmotným prostorem mysli/duše a tělem.
Stále častěji také uvažuji o zprávě, kterou chci v obrazech předat, na odkaz tomuto světu. Obrazy vnímám jako odraz toho, co v sobě nosíme a jak reagujeme na výzvy, které přichází. Já reaguji tím, že si vytvářím svůj prostor, který je jednoduchý, čistý, tichý, soucitný a láskyplný. Je protipólem toho, co se děje „venku“. Je mým domovem, kde se cítím bezpečně, když vše kolem je nebezpečné, kde odpočívám, když venku slyším Zaber!, kde je teplo a měkko, když venku je zima a tvrdá realita.
EDU
2000 – 2005 Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Olomouc
2012 – 2018 Stáž v ateliéru architekta v Olomouci
VÝSTAVY
2024 Šamančino oko, Cukrárna Galerie, V. Bystřice
2024 Fiat Lux, Galerie Pavlač, Ivančice
2024 Krajiny ticha, Městská knihovna Olomouc
2023 Multicolor sisters, Letní kino bar/park, Olomouc
2023 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2023 Znění obrazu, Ostrov pro rodinu, Olomouc
2022 Indiánskou stezkou, Letní kino Olomouc
2022 Malířka a básník, Donuterie Praha
2022 Malířka a básník, Local pub, Olomouc
2022 Galerie zámku v Konici
2021 Oranžoví plameňáci, Cukrárna Galerie, Velká Bystřice
2021 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2020 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2019 Cesta ke svobodě, kolektivní výstava k výročí revoluce, bývalý Dům nábytku, Olomouc
2019 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2019 Barevné světy, Galerie Ametyst, Olomouc
2019 Divožena, Cafe Pojďte ven, Lošov
2019 Modřínová duše, Greenbar, Olomouc
2018 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2018 Den zdraví, Šumperk
2018 Kunstroute, Veenendaal, Holandsko
2017 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2017 Cestou k sobě, Galerie Pavlač, Ivančice
2017 Krajina, město a jiné.., Galerie Patro, Olomouc
2016 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2016 Krajiny ticha, Galerie Pavlač, Ivančice
2014 Aktuál, Galerie Caesar, Olomouc
2012 Galerie Patro, Olomouc
2012 Olomoucký Hattrick, Galeria Sztuki Wspolczesnej, Opole, Polsko
2008 Plasty a plástve (s Kateřinou Jančářovou), Galerie Jiřího Jílka, Šumperk
2007 Mladé sovy, Galerie Caesar, Olomouc
2006 Kalendáře pro Jindru Štreita, Dům umění, Ostrava
2005 Defilé SynaVanGogha, Synagoga, Hranice na Moravě
2004 Noví členové, Galerie G, Olomouc
2003 Olomócké odeur, Galerie Jána Šmoka, Jihlava
2003 Osm v říjnu, Městský klub Litovel
2001 Workshop Jiřího Kornatovského, Galerie Zbrojnice, Olomouc